Nature

Ηχηρή πρόκριση

Mε μια εμφάνιση βγαλμένη από τα καλύτερά τους τα Τρίκαλα basket άλωσαν χθες την έδρα του Βίκου με 67-73 φέρνοντας τούμπα τα προγνωστικά και εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τα τελικά.
Και στην προκειμένη περίπτωση επιβεβαιώθηκε ότι η θεωρία από την πράξη έχει μεγάλη απόσταση.
Οι τρίχρωμοι από ένα διάστημα και μετά έπαιξαν με το μυαλό των Ηπειρωτών και όταν βγήκαν μπροστά στο σκορ έκοψαν τα πόδια των αντιπάλων.
Η αρχή ήταν κακή με 28-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στις αρχές της β’ περιόδου το σκορ ήταν 32-16.
Με τρίποντα Κολότσιου και Τσιαβέ μαζεύτηκε η διαφορά και το ημίχρονο έληξε 40-37 με βολή Βαβάτσικου.
Συγκλονιστικός ήταν ο Αναγνωστόπουλος.
Στην γ’ περίοδο τα Τρίκαλα πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά 40-41 με Αργυρούλη και ακολούθως ο Τσιαβές ταλαιπώρησε αφάνταστα τους γηπεδούχους.
Εβγαλαν μια αντίδραση βέβαια με τον δικό μας Πάτρα αλλά στην δ’ περίοδο τα Τρίκαλα είχαν ουσία.
Με κρύο αίμα πήραν προβάδισμα που το κράτησαν σφιχτά μέχρι τέλους.
Στα 1.18 ο Τσιαβές με φλότερ έκανε το 67-70 και στα 29’’ ο Αναγνωστόπουλος με 2 βολές πέτυχε το 67-72, οπότε όλα πήραν τον δρόμο τους με τον Τσιαβέ να διαμορφώνει με 1 βολή το τελικό 67-73 που αποτέλεσε δικαίωση(πανηγυρικό κλίμα) για την ομάδα, τον Κ. Σκρέτα και τον κόουτς Γιαπλέ.
Στον τελικό τα Τρίκαλα θα βρουν μπροστά τους(αρχικά Σάββατο) τη Νήαρ Ηστ που πέρασε 78-81 από την Λιβαδειά.