Nature

Xωρίς αντίσταση

Με άδεια χέρια γύρισαν χθες τα Τρίκαλα basket από τα Γιάννενα αφού υπέστησαν βαριά ήττα 90-63 από τον Βίκο ο οποίος επιβεβαίωσε τα προγνωστικά.
Ουσιαστικά ο εκπρόσωπός μας άντεξε ένα ημίχρονο, αφού από την γ’ περίοδο και πέρα οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον νόμο τους.
Ειδικά στο δ’ δεκάλεπτο είχαμε παράσταση για έναν ρόλο.
Αρχικά μέλημα των Τρικάλων ήταν να βγάλουν ενέργεια και να περιορίσουν τα ατού του Βίκου.
Τα κατάφεραν ικανοποιητικά αλλά οι Ηπειρώτες είχαν λύσεις για να χτίσουν μικρό προβάδισμα.
Στο β’ δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι φάνηκε να λύνονται περισσότερο και το σκορ ημιχρόνου ήταν 42-33.
Στην γ’ περίοδο ο Βίκος συνέχισε αποτελεσματικά με τον Τσιλούλη να γράφει το 52-37 στα 5.30.
Τα Τρίκαλα μάζεψαν την διαφορά με μαζεμένους πόντους Αναγνωστόπουλου, ενώ στα 2.25 το σκορ έγινε 57-48 με 1 βολή του Βαβάτσικου.
Ο τελευταίος λόγος στο διάστημα αυτό ήταν πάλι από τον Τσιλούλη για το 65-52.
Ο Σπυριδωνίδης έκανε ζημιές οργανωτικά, ενώ και ο δικός μας Πάτρας είχε ουσία.
Εκρηκτική ήταν η Ηπειρώτικη εκκίνηση στο δ’ δεκάλεπτο με τρίποντο του Παπαδάκη και καλάθι του Σπυριδωνίδη για το 70-52 στα 8.29 και εσπευσμένο ταϊμ άουτ Γιαπλέ.
Στα 6.52 κλέψιμο και καλάθι Τσιλούλη για το 72-52.
Τα Τρίκαλα σταμάτησαν το 7-0 μειώνοντας 72-54.
Ωστόσο οι γηπεδούχοι σκόραραν κατά βούληση με την μέγιστη τιμή να είναι 90-61 με τρίποντο Αναγνωστάκη στα 50’’, ενώ ο Νέσης διαμόρφωσε το τελικό 90-63.