Nature

Δεν άλλαξαν την μοίρα

Στην εποχή Γιαπλέ και επίσημα αγωνιστικά άρχισαν να κινούνται από το Σάββατο τα Τρίκαλα basket.
Ασφαλώς η αποστολή τους στο Δημοτικό απέναντι στον Πανελλήνιο ήταν δύσκολη, οπότε έπρεπε να λειτουργήσουν τέλεια: πάθος, ανακλαστικά και ταλέντο.
Η αλήθεια είναι ότι κυνήγησαν τον στόχο αλλά η συνεχής καταδίωξη επιβάρυνε και έφερε την οριακή ήττα 80-81.
Μια ακόμη κακή ήττα και σίγουρα πρέπει να γίνουν αρκετά πράγματα ακόμη για την συνέχεια.
Το πρώτο καλάθι του αγώνα σημείωσε ο Ζαρμακούπης για λογαριασμό των φιλοξενουμένων.
Η άμεση απάντηση ήρθε από τον Τσιαβέ για το 2 όλα.
Νέα προσπέραση για τους Ολυμπιονίκες με τρίποντο 2-5 και καλό τελείωμα από Αναγνωστόπουλο για το 4-5.
Οι τρίχρωμοι(αγωνίστηκαν χωρίς τον Νέση, που είχε ενοχλήσεις στους κοιλιακούς) πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά 7-5 με τρίποντο του εκρηκτικού στα πρώτα λεπτά Αργυρούλη.
Ο ίδιος παίκτης με βολές έγραψε το 9-8 και ακολούθως με γκολ φάουλ το 12-8 στα 5.52.
Ακολούθησε τρίποντο του Κολότσιου για το 15-9 και ωραία προσπάθεια του Βαβάτσικου για το 17-8 στα 4.46.
Ακολούθως οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν με την περίοδο να κλείνει 21-19.
Στην επανάληψη οι “Ολυμπιονίκες” πήραν προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι τέλους, αφού βρήκαν το μεγάλο καλάθι παγώνοντας το Δημοτικό.
Στην γ’ Εθνική ο ΑΟΤ.BC με μεστή εμφάνιση συνέτριψε 59-79 την Κούπα Κιλκίς.